Dziś jest sobota, 20 stycznia 2018 roku

siena.com.pl

Witaj na Siena.com.pl, nieznajomy/a.
zapamiętaj mnie

Zgody i kosy

Zgody
Udinese: Zgodę z kibicami tego klubu mają tylko dwa fancluby Sieny: Siena Club Fedelissimi i Siena Club Val D-Arbia. Zgoda rozwinęła się w 2005 roku.
Pistoiese: Kibice tego klubu są jedynymi lubianymi w Toskanii przez kibiców Sieny. Zgoda ma już prawie 30 lat.
Kosy
Fiorentina: Mecz z Fiorentiną jest nazywany przez kibiców derby guelfi-ghibellini z powodów dwóch historycznych bitew między miastami: Bitwa o  Montaperti z 1260 roku (wygrana przez gibelinów senesi) i pod Colle di Val d'Elsa z 1269 roku (wygrana przez gwelfów fiorentini, którzy byli sojusznikami colligiani), choć warto wspomnieć, że w średniowieczu Siena i Florencja były wewnętrznie podzielone pomiędzy gwelfów i gibelinów.
Livorno: Rywalizacja z Livorno rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Roma: Rywalizację pomiędzy kibicami obu klubów zapoczątkowały dwukrotnie zawieszone mecze spowodowane zamieszkami kibiców romanisti. 13 września 2009 roku, zwolennicy Sieny w przegranym 1:2 meczu z Romą śpiewali obraźliwe piosenki pod adresem teścia Daniele De Rossi, Massimo Pisnoliego, który zmarł rok wcześniej oraz samego zawodnika. Niechęć do De Rossiego powstała w listopadzie 2004 roku, kiedy zawodnik Romy spowodował poważną kontuzję u zawodnika Sieny, Andrei Ardito.
Empoli: Od zawsze, duża nienawiść miedzy kibicami obu klubów. Dochodziło do wielu epizodów przemocy, które doprowadziły do aresztowań po starciach między fanami obu klubów.
Arezzo: Historyczna rywalizacja, która ma korzenie w średniowieczu. Siena w 1269 roku, została pokonana przez gwelfów colligiani i fiorentini w bitwie pod Colle di Val d'Elsa. Ta klęska doprowadziła go do rezygnacji z rozmieszczenia gibelinów, dzięki czemu siłę zdobyli gwelfowie, aretini gibelin, nazwali senesi zdrajcami. Rok po bolesnej i krwawej porażce gibelinów aretini w dniu 26 czerwca 1288 roku w Pieve al Toppo, 11 czerwca 1289 w słynnej bitwie pod Campaldino, gibelinowie ze Sieny sprzymierzyli się z gwelfami z Florencji i Arezzo gibelinami.
Grosseto: Rywalizacja między klubami rozpoczęła się do rywalizacji obu miast w wyścigu konnym Il Palio, który odbywa się już od średniowiecza.
Pisa: Mecze miedzy Sieną i Pisą to największe derby w Toskanii. Mocna rywalizacja, rozpoczęła się od sezonu 1999/00 po incydentach w Sienie i w Pisie.
Cosenza: Nienawiść kibiców Sieny i Cosenza sięga jeszcze okresu kiedy obie drużyny występowały w rozgrywkach Serie B. Siena wygrywając z Cosenzą i awansowała do Serie A natomiast Rossoblù zostali zdegradowani do niższej klasy rozgrywkowej. W trakcie meczu kibice Sieny ukradli sztandar i flagę Cosenzy. Podczas każdego spotkania obu drużyn dochodziło do bijanych kibiców przed meczem, w trakcie oraz po meczu. Kibice Cosenzy są bardzo brutalni i atakują nawet kobiety i dzieci
Perugia: Silna rywalizacja po obu stronach jest potwierdzona przez liczne epizody starć między fanami obu zespołów.
Shoutbox
  • Snesko: Cześć! Gdzie byłeś? Tęsknię za tą stroną, kiedy to nie działało. Przepraszam za mój polski

Aby móc pisać posty w shoutboxie zaloguj się lub zarejestruj.
Copyright by Siena.com.pl © 2005 | Wszelkie Prawa Zastrzeżone (All Reserved).
The trade names and marks AC SIENA and Shield Device are the exclusive property of A.C. Siena S.p.A. Siena, Italy.
Projekt: MentiX